top of page

eCommerce w czasach AI – jak zwiększyć przewagę rynkową, dzięki sztucznej inteligencji?

Rozwiązania wspomagane przez AI wydają się być atrakcyjne dla biznesów eCommerce, które chcą utrzymać swoich klientów. Jak sztuczna inteligencja może wspomóc naszą firmę?Trwająca inflacja to wyzwanie dla handlu. Przedsiębiorcy chcą zachować rentowność swoich biznesów. Zgodnie z raportem stworzonym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej „W kryzysie do e-commerce” w 2002 roku, aż 71 proc. konsumentów deklaruje, że stara się ograniczać swoje wydatki.


Natomiast pozytywna wiadomość dla właścicieli sklepów internetowych jest taka, że aż 58 proc. internautów uważa, że zakupy w eCommerce są bardziej optymalne niż zakupy stacjonarne.


Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę eCommerce?


Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w branży e-commerce, rewolucjonizując sposób, w jaki przedsiębiorstwa prowadzą swoje działania. Ta nowoczesna technologia oferuje wiele możliwości, które przyczyniają się do poprawy nie tylko efektywności operacyjnej, ale także obsługi klienta.


Jakie obszary ulegają zmianie?


 • Dzięki AI, sklepy internetowe mogą na przykład lepiej zrozumieć preferencje oraz zachowania swoich klientów. Z pomocą przychodzą tutaj algorytmy, które uczą się na podstawie historii zakupów, nawyków przeglądania i innych danych. Pozwala to na tworzenie spersonalizowanych rekomendacji produktów. Klienci otrzymują wówczas propozycje atrakcyjnych dla nich produktów, co zwiększa szanse na finalizację transakcji.

 • Sztuczna inteligencja z powodzeniem jest także wykorzystywana w obszarze obsługi klienta. Coraz więcej firm oferuje kontakt za pośrednictwem chatbotów czy wirtualnych asystentów. Satysfakcja klientów wzrasta, ponieważ mogą uzyskać szybkie odpowiedzi, często niezależnie od pory dnia. Nie można także zapomnieć o oszczędnościach. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązania pomaga zredukować koszty tradycyjnej obsługi.

 • AI może również pomóc w prognozowaniu popytu na produkty. Dzięki analizie danych sprzedażowych, trendów rynkowych czy biorąc pod uwagę sezonowość, przedsiębiorcy mogą zoptymalizować zarządzanie zapasami oraz uniknąć nadmiernego magazynowania lub braków w magazynach.

 • Kolejnym ważnym obszarem do analizy, w przypadku sklepów internetowych, jest analiza konkurencji. Również w tej kwestii, bez problemu może pomóc sztuczna inteligencja. Sprawdzenie cen konkurencji, dostępności produktów czy innych czynników, pozwoli przedsiębiorcom w ustalaniu optymalnych cen. To z kolei wpłynie na maksymalizację zysków.

 • Kolejna ważna kwestia dla klientów to sprawny proces zakupowy. Współcześni klienci przyzwyczajeni są do wygody. Dzięki sztucznej inteligencji w sklepie internetowym można wykorzystać takie funkcje, jak na przykład płatność za jednym kliknięciem czy automatyczne wypełnianie danych adresowych. Takie możliwości mogą zwiększyć konwersję w sklepie.

 • AI jest również wykorzystywana do wykrywania podejrzanych transakcji i działań, co pomaga w zapobieganiu oszustwom online. To zwiększa bezpieczeństwo zarówno dla przedsiębiorstw, jak i klientów.


Tadeusz Żórawski, Global eCommerce Strategy Director w agencji Molecular Worldwide

– Zwykle ludzie myślą o tym, że sztuczna inteligencja potrafi pomóc w prosty sposób, natomiast obszarów zastosowań AI w eCommerce jest bardzo dużo. Oprócz ewentualnego tworzenia treści do eCommerce (opisów, artykułów) jest to (i na to zwróciłbym uwagę) wykorzystywanie sztucznej inteligencji do badań rynku i sondowania opinii klientów, czyli do definiowania tego, jaki produkt dobrze jest w eCommerce sprzedawać, odsprzedawać, oferować – mówi Tadeusz Żórawski, Global eCommerce Strategy Director w agencji Molecular Worldwide.

W każdym z wymienionych wyżej obszarów, warto skorzystać z narzędzi, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Są to między innymi:

 • Kraftful,User Evaluation, Shulex, Amazon Insights (badania rynku i opinii klientów),

 • Neuroforecast, Dature (prognozowanie popytu i zarządzanie zapasami),

 • Sniffie, Omnia (optymalizacja strategii cenowej),

 • Nfinite Dynamic Display, Firework, Looka, Deep Agency (wspomaganie tworzenia treści),

 • Visenze (personalizacja ofert),

 • Shopping Bot AI (automatyczna obsługa klienta),

 • Nethone (przeciwdziałanie oszustwom),

 • Notion, Bardeen AI, Slides AI, Decktopus (wspomaganie zarządzania i procesów).


Jakie są potencjalne zagrożenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w eCommerce?


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży e-commerce przynosi wiele korzyści, ale wiąże się również z pewnymi zagrożeniami.


Jednym z głównych zagrożeń może być ryzyko utraty danych. Wprowadzając sztuczną inteligencję do e-commerce, zbierane i analizowane są ogromne ilości informacji o klientach. Istnieje ryzyko, że mogą być one wykorzystywane niezgodnie z przepisami o ochronie prywatności, co może prowadzić zarówno do naruszenia prywatności klientów, ale także do potencjalnych skandali.


Kolejne prawdopodobne zagrożenie to wszelkiego rodzaju oszustwa internetowe. Przykładowo, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, bez większej trudności, atakujący mogą podszywać się pod klientów w celu oszukania systemu zabezpieczeń.


Należy również pamiętać, że narzędzia sztucznej inteligencji mogą ulec awarii. Warto zastanowić się nad tym, czy we wszystkich procesach powinno się wykorzystać technologię. Zachowanie tradycyjnych rozwiązań w niektórych z nich, pozwoli uniknąć całkowitego zakłócenia działalności handlowej.


W niektórych przypadkach ważne jest jednak również zachowanie czynnika ludzkiego. Często bezpośredni kontakt z pracownikiem, zamiast z botem, może okazać się bezcenny.


Jak korzystać z AI, by miało to sens?


– Przypomina mi się stwierdzenie „Ludzie nienawidzą, jak im się coś sprzedaje, ale uwielbiają kupować”, które zawsze w reklamie, marketingu czy eCommerce naprowadza mnie na to, że istotne jest nie to, by coś komuś sprzedawać, tylko żeby temu odbiorcy pomóc to kupić. W związku z tym, jeśli przyglądam się narzędziom sztucznej inteligencji to patrzę w szczególności na takie, których nie użyłbym tylko jako sprzedawca, ale te, których użyłbym przy zakupie. (...) Mam wrażenie, że kryzys, który teraz następuje to nie jest kryzys podaży tylko to jest kryzys popytu. W tej chwili, dzięki AI następuje ogromny wysyp i ogromnie łatwo jest tworzyć bardzo różne treści, natomiast pytanie jest takie: czy one są przekonujące dla osób, które mają kupić jakiś produkt – komentuje Tadeusz Żórawski.

Mity kontra rzeczywistość


W temacie wykorzystania AI w biznesie pojawia się wiele mitów. Niektórym wydaje się, że korzystanie z dostępnych narzędzi to podanie wszystkiego na tacy i przyjście na gotowe. Nic bardziej mylnego. Sztuczna inteligencja nie jest obecnie na tak zaawansowanym poziomie.


Jednym z mitów, który funkcjonuje w kwestii wykorzystania AI jest przekonanie, że sztuczna inteligencja sama przygotuje odpowiednie materiały, na dodatek przy wykorzystaniu niskiego budżetu. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że rozwiązania AI trzeba odpowiednio wybrać i zaprogramować.


– W mediach społecznościowych często pojawiają się obrazy prawie, że doskonałe, w związku z tym myślimy, że można je łatwo uzyskać. Jednak wpisany prompt pokazuje, że potrzebna jest wiedza, doświadczenie i wiele prób – mówi Tadeusz Żórawski.

Jak zmienia się eCommerce w obliczu recesji?


Handel elektroniczny odgrywa coraz większą rolę w dzisiejszym globalnym rynku. W obliczu recesji, które mogą wpłynąć na tradycyjny handel detaliczny, eCommerce również podlega zmianom i dostosowaniom. W jaki sposób eCommerce może ewoluować w czasie recesji?


W trakcie recesji, konsumenci mogą zwracać większą uwagę na ceny i szukać okazji. To sprawia, że zakupy online stają się atrakcyjniejsze, ponieważ łatwiej porównać ceny i znaleźć korzystne oferty bez konieczności wychodzenia z domu.


Wzrosnąć może także potrzeba wprowadzania coraz to nowszych rozwiązań w sklepach internetowych. Z uwagi na zwiększone zainteresowanie eCommerce, na rynku pojawia się coraz więcej nowych „graczy”. Firmy tradycyjne, które wcześniej były ograniczone do sprzedaży offline, mogą teraz rozwijać swoją obecność online.


Wydaje się, że najbardziej na recesji mogą mimo wszystko skorzystać konsumenci. Głównie z uwagi na to, że firmy eCommerce inwestują w bardziej zaawansowane narzędzia do analizy danych i personalizacji ofert. Dzięki temu lepiej dostosowują się do zmieniających się preferencji klientów i zwiększają skuteczność swoich działań marketingowych.


Dodatkowo, w trudnych czasach, klienci stają się coraz bardziej wymagający i skoncentrowani na wartości. Sklepy internetowe mogą zyskać przewagę, oferując produkty i usługi, które odpowiadają na rzeczywistą potrzebę i rozwiązują ich problemy.


Szukając idealnych rozwiązań dla swoich przedsiębiorstw, firmy eCommerce mogą eksperymentować i dobrać dla siebie te idealne. Dla sklepów internetowych szczególnie istotne mogą okazać się zmiany w obrębie strategii cenowych, ponieważ recesja często kojarzy się z koniecznością obniżenia cen, a to może okazać się błędnym myśleniem. Zdarza się, że wprowadzenie dodatkowych opcji, których dotychczas brakowało na stronie, może zrekompensować ceny produktów. Ważne jest również skupienie się na efektywnej logistyce, np. na zoptymalizowaniu procesu dostawy i obniżeniu kosztów.


– Zestawiłem coś, co nazwałem „ABCDE eCommerce’u”, jeśli chodzi o tworzenie treści, które w eCommerce są przedstawione. Zaczyna się od audytu, później zrozumienie zachowań zakupowych, następnie tworzenia treści, kolejno zarządzanie treściami na platformach oraz włączanie rozwiązań digital i martech, w tym AI – mówi Tadeusz Żórawski.

eCommerce może przekształcać się w czasie recesji, ale nadal pozostaje atrakcyjną opcją dla firm i klientów. Firmy, które potrafią dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych i skupiają się na dostarczaniu wartości klientom, będą miały większe szanse na sukces w trudnych czasach. Przed eCommerce jednak jeszcze wiele pracy.


– Okazuje się, że niewiele produktów jest pokazywanych w eCommerce dobrze, a im więcej zdjęć, opisu, contentu, tym większa konwersja na sprzedaż – dodaje Tadeusz Żórawski.


Obejrzyj nagranie z webinaru z Tadeuszem Żórawskim
Comentários


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page