top of page

Transparentność determinuje jakość komunikacji z klientem


Dawid Fabiś, head of sales w OLX
Dawid Fabiś, head of sales w OLX

3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-commerce

  • Rozmawiając o efektywności sprzedaży w e- i re-commerce należy pamiętać przede wszystkim - jak w każdej branży - o transparentności. To ona determinuje jakość komunikacji z klientem.

  • Jeśli już wiemy co i jak chcemy mówić, w następnym kroku warto zadbać o widoczność ofert. Tu rzecz jasna kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kanałów sprzedaży. Ich wybór będzie miał wpływ na budowanie naszej pozycji i dotarcie do grupy docelowej. I tu warto rozważyć wybór marketplace’ów, takich jak OLX, które zagwarantują nam bazę potencjalnych klientów i odpowiednie narzędzia promocji.

  • Kolejnym filarem jest ciągła analiza tego, co oferujemy. Dysponując odpowiednimi narzędziami możemy sprawnie monitorować nasze oferty i promować te, które są najskuteczniejsze. Jeśli do tego zadbamy o utrzymywanie konkurencyjności cenowej, możemy spodziewać się dobrych efektów sprzedaży.

Jakie 3 pozytywne/negatywne trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-commerce?


Zakupom w sieci sprzyja rozwój technologii, aplikacji zakupowych i płatności. To także czynniki, które będą decydować o dalszym rozwoju re-commerce. Nie bez znaczenia są też nowe formy płatności jak np. płatności odroczone, które coraz bardziej zyskują na popularności.

  • Branży e-commerce sprzyja ciągły rozwój sieci dostaw. Punkty odbioru powstają w całej Polsce, nawet w najmniejszych miejscowościach, co sprawia, że zakupy przez internet są coraz wygodniejsze. Nawyki i doświadczenia konsumentów z e-commerce przekładają się również na oczekiwania uczestników re-commerce. Jeszcze do niedawna nie było takie oczywiste, że zamawiamy paczkę od indywidualnego użytkownika w sieci, do punktu odbioru. Naturalnym dziedzictwem OLX-a jako największej platformy ogłoszeniowej (re-commerce) w Polsce, był obrót dobrami używanymi w modelu C2C, czyli prywatny użytkownik z prywatnym użytkownikiem, taka forma wymagała osobistego kontaktu, który oczywiście nadal można praktykować. Taki model ograniczał jednak potencjalny rynek - zarówno dla kupujących, jak i dla sprzedawców, również profesjonalnych. Charakter handlu na platformie OLX w ostatnich latach uległ dużej zmianie - wprowadziliśmy Przesyłki OLX.

  • Na kierunek rozwoju e-handlu wpływają motywacje użytkowników. Możemy je podzielić na trzy obszary: ekonomiczne, światopoglądowe i praktyczne - w różnym stopniu są one ze sobą powiązane i od siebie zależne. Do głosu dochodzi najmłodsze pokolenie konsumentów, z większą świadomością ekologiczną i statystycznie mniej zasobnym portfelem. Recommerce jest najbardziej popularny wśród młodszych pokoleń. W grupie 18 do 34 lat rzeczy z drugiej ręki kupuje lub sprzedaje blisko 80% użytkowników. Mowa tu nie tylko o przedmiotach od indywidualnych użytkowników, ale również o produktach odnowionych albo outletowych, oferowanych przez producentów lub specjalizujące się w tym firmy.

  • To prowadzi do kolejnego spostrzeżenia. Wyścig o klienta w sieci w najbliższej przyszłości ma szansę wygrać ten, kto zdywersyfikuje swoją ofertę i zachowa balans między e-commerce, a re-commerce. To ostatnie biznes powinien rozumieć jako różne formy sprzedaży z drugiej ręki, od towarów end of life, po poleasingowej, outletowe czy odnowione przedmioty. Odpowiedzą na te potrzeby jest OLX, w którym e-commerce uzupełnia re-commerce, który z kolei dzielimy na model C2C i B2C. W tym drugim modelu wspieramy biznes, któremu dajemy narzędzia i pomagamy budować własne kanały, oferując dostęp do 13 mln użytkowników, dla których OLX jest pierwszym wyborem, gdy myślą o re-commerce.

Commentaires


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page