top of page

Oprogramowanie dające możliwość aktywizacji i utrzymania klienta ma kluczowy wpływ na efektywność


Tomasz Łysoń - PR & Marketing Specialist w AtomStore
Tomasz Łysoń - PR & Marketing Specialist w AtomStore

Jakie są 3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-commerce?


  1. Strategia biznesowa, która oparta jest na osiągalnych i mierzalnych wskaźnikach. Musi być ona pierwszym obszarem, o który należy zadbać w sklepie internetowym. Bardzo często w e-commerce działania skupiają się na poszczególnych obszarach, w sposób odseparowany od siebie. Strategia powinna być wypadkową spójnych działań i zawierać wszystkie elementy, które są połączone w jedną, integralną całość. Jednocześnie elementy takie jak narzędzia czy budżet powinny wynikać z obranego planu. W związku z tym strategia biznesowa, która oparta jest na KPI, znacząco wpływa na rozwój e-commerce.

  2. Platforma e-commerce, która oferuje funkcje oparte na psychologii konsumenckiej. Powracający klienci wydają o 67% więcej niż kupujący po raz pierwszy, a pozyskanie klienta jest 5 razy droższe niż utrzymanie obecnego. Wykorzystywanie oprogramowania, które daje możliwość aktywizacji i utrzymania klienta ma kluczowy wpływ na efektywność sprzedaży. AtomStore oferuje takie funkcje jak zestawy produktowe, kupony i akcje promocyjne, czy moduły do wystawiania recenzji, który nie tylko może pomóc w zwiększaniu zysków, a także w budowaniu trwałych relacji z klientami.

  3. Zaufanie do produktu i sklepu internetowego, które można budować poprzez wykorzystanie opinii i rekomendacji konsumenckich. Opinie klientów to bardzo ważny element prowadzenia i skalowania biznesu. Zbieranie i analizowanie ich pozwala dokładniej poznać i zrozumieć potrzeby konsumentów. Opinie w handlu mają ogromne znaczenie, aż 93% klientów podejmuje decyzje o zakupie właśnie na ich podstawie, a sklepy, które odpowiednio zbierają i wyświetlają opinie na stronach produktowych, odnotowują nawet ponad trzykrotnie wyższą konwersję niż te, co opinii nie zbierają.

Jakie 3 czynniki pozytywne/negatywne i trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-commerce?


Pozytywne czynniki:

  1. W mojej ocenie pierwszym trendem, który pozytywnie wpływa na rozwój branży e-commerce, są usługi płatności odroczonych (Buy now pay later). Szczególnie teraz ma to znaczenie, gdzie inflacja i trudna sytuacja gospodarcza wpływa na zachowania konsumenckie - w obliczu tych zjawisk, aż 83 proc. Polaków decyduje się zaciskać pasa. Dane pokazują, że Polacy znajdują się w czołówce najmocniej zainteresowanych płatnościami BNPL w Europie. Już niemal połowa Europejczyków skorzystała z płatności odroczonych. Na tym tle wyróżnia się Polska, gdzie w 2021 roku zakupy tą metodą płatności sfinansowało ok. 62 proc. respondentów. Płatności odroczone będą rosły na znaczeniu, ponieważ sektor finansowy w Polsce jest mocno zdigitalizowany i innowacyjny, a konsumenci chcą i potrafią korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

  2. Reverse commerce (re-commerce) to drugi trend, który silnie działa na e-commerce. Oznacza to praktykę sprzedaży, kupowania, a także wymiany używanych produktów, najczęściej dotyczy to takich kategorii jak motoryzacja, fashion czy hobby. Następuje znaczący wzrost w sektorze re-commerce, już w 2019 r. rynek używanych produktów osiągnął ok. 28 mld dol. Prognozy sugerują, że do 2030 r. ta wartość może wzrosnąć do 84 mld dol. Warto dodać, że, ponad 50% konsumentów twierdzi, że pandemia spowodowała u nich większe docenianie zrównoważonego rozwoju. Revers commerce to ogromna szansa dla klientów, którzy mogą zaoszczędzać pieniądze, a także dla przedsiębiorców, ponieważ ten model sprzedaży pozwala wygenerować nie tylko pozytywny wizerunek firmy, wpłynąć na lojalność klientów, ale też zmniejszyć liczbę produktów przeznaczonych np. do utylizacji z reklamacji.

  3. Trzecim trendem, który jest kluczowy w e-commerce to rozwój mobile commerce i Progressive Web App (PWA). Sprzedaż mobilna wraz z biegiem czasu zyskuje na znaczeniu, aż 79 proc. użytkowników smartfonów dokonało zakupów online w ciągu ostatniego pół roku. Wyzwaniem dla sprzedawców na kanale mobilnym jest dostarczenie najwyższej jakości doświadczenia oraz szybki czas ładowania. Ponad połowa użytkowników opuszcza stronę, jeżeli ładowanie jej zajmuje więcej niż trzy sekundy. Rozwiązaniem są progresywne aplikacje webowe, czyli strony internetowe z rozbudowanymi funkcjami, które sprawiają, że zachowują się one w większym stopniu, jak natywna aplikacja mobilna lub desktopowa. AtomStore Headless Front (PWA) umożliwia m.in. ujednolicony user experience na wszystkich urządzeniach, szybki czas ładowania oraz pozwala na dodanie aplikacji do ekranu głównego urządzenia mobilnego, co pozwala na łatwiejszy dostęp do niej.


Negatywne czynniki:

  1. Największą zmorą zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców jest inflacja. W jej obliczu kupujemy bardziej rozważne, zwracając szczególną uwagę na cenę do jakości oraz na cenę do ilości. Jak wcześniej wspomniałem w obliczu trudnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej aż 83 proc. Polaków zaciska pasa - w szczególności konsumenci rezygnują z nowych ubrań i rozrywki.

  2. Drugi negatywny czynnik, jest bezpośrednio związany z inflacją - chodzi o wzrost kosztów paliw, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty transportu i logistyki. Obecnie klienci oczekują darmowych lub tanich, a przede wszystkim szybkich dostaw. Dla konsumentów szczególnie motywująca do zakupu jest darmowa dostawa z możliwością darmowego wniesienia oraz błyskawiczna dostawa do domu w tym samym dniu. Usługa kurierska, która odbywa się do 12 godzin, jest motywująca do częstszych zakupów online dla aż 85% konsumentów. Przedsiębiorcy stoją pomiędzy Scyllą a Charybdą, z jednej strony muszą oferować tanie dostawy, a koszty obsługi logistycznej w e-commerce rosną. Dodatkowo coraz więcej odbiorców zwraca uwagę na proekologiczne aspekty dostawy i działania przedsiębiorców.

  3. Trzecim negatywnym zjawiskiem w e-commerce są bariery psychiczne i obawa przed stratą. W ostatnich latach zwiększyła się liczba sklepów internetowych, to sprawia, że konkurencja na rynku staje się większa. Rywalizacja zmusza do poszukiwania rozwiązań, które poprawiają jakość oferowanych produktów lub zapewnią dostęp do większej liczby konsumentów, a to wymaga zazwyczaj wdrożenia sprzedaży transgranicznej. Częstym blokerem w rozwoju e-biznesu jest obawa przed stratą. Nie wydaje się to niczym zaskakującym, ponieważ strach przed nowym i nieznanym to ludzka natura. Pojawia się on nie tylko w biznesie, ale ważne jest, aby umieć strachem i obawami odpowiednio zarządzać. Obecnie ryzyko porażki jest o wiele mniejsze, ponieważ na rynku jest wiele konsultantów, którzy pomagają w rozwoju sklepów internetowych.

Comments


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page