top of page

Nowoczesny e-commerce powinien dążyć do maksymalnego dopasowania się do preferencji klienta


Aleksandra Mikołajczyk-Tomczak, Head of E-commerce and Digital Marketing w ANIA KRUK JEWELLERY
Aleksandra Mikołajczyk-Tomczak, Head of E-commerce and Digital Marketing w ANIA KRUK JEWELLERY

Jakie są 3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-commerce?


PERSONALIZACJA


Codziennie zmagamy się z milionami bodźców, które rozpraszają naszą uwagę. To właśnie dlatego nowoczesny e-commerce powinien dążyć do maksymalnego dopasowania się do preferencji klienta docelowego. Mowa tutaj o wyszukiwaniu produktu (reklamy), jego ekspozycji na stronie oraz możliwościach przedzakupowego, wirtualnego poznania i sprawdzenia produktu.


BEZPIECZEŃSTWO


Klienci coraz bardziej doceniają transparentność, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Jasno sprecyzowane koszty i czas wysyłki, przejrzysta informacja o zwrotach i reklamacjach, opinie i zdjęcia od innych klientów, zaufane formy płatności i konkretne, zgodne z prawdą opisy produktowe i zdjęcia. W dobie wszech informacji Klienci (słusznie!) wymagają od nas konkretnych i prawdziwych danych.


DOSTĘPNOŚĆ


…zarówno pod kątem urządzeń, jak i placementów. Dostępność wspierana także na linii online - sieć stacjonarna. Klienci potrzebują by produkty, którymi są zainteresowani były dla nich dostępne bez względu na kanał, lokalizację czy magazyn. Klient chce eksplorować produkt na swoich warunkach.


bottom of page