top of page

Sztuczna inteligencja znajduje powiązania, których nie wychwyci nawet najlepszy analityk


Katarzyna Dziwulska, Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej PKO Banku Polskiego
Katarzyna Dziwulska, Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej PKO Banku Polskiego

Jakie czynniki i trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-commerce?


E-commerce to w ostatnich latach jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków. Po skokowym przyśpieszeniu wywołanym pandemią i koniecznością utrzymywania dystansu społecznego, rytm zmianom w e-commerce nadają dziś kolejne trendy. Związane są przede wszystkim z rozwojem nowych technologii i zmianami społecznymi, jakie mu towarzyszą.


Pierwszym i najważniejszym trendem, który kształtuje i który jeszcze przez długi czas będzie oddziaływał na e-commerce, jest hiperpersonalizacja. Współcześni konsumenci oczekują od sprzedawców oferty doskonale dopasowanej do ich potrzeb, w czym z pomocą przychodzi technologia. Dzięki mariażowi dużej ilości danych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, sprzedawcy mogą oferować dokładnie te produkty, których ich klienci potrzebują, wtedy kiedy ich potrzebują i dostępne w sposób, jakiego oczekują. Korzyści z wykorzystania zaawansowanych narzędzi analitycznych doskonale widzimy w PKO Banku Polskim. Kiedy sprawdziliśmy jak nasze algorytmy AI radzą sobie z personalizacją oferty, pierwsze wyniki były dla nas szokujące i wręcz niewiarygodne. Postanowiliśmy jednak przetestować podpowiedzi, które okazały się bardzo trafne. Nowoczesne narzędzia potrafią znajdywać powiązania, których nie jest w stanie wychwycić nawet najlepszy analityk. Dzięki nim, sprzedawcy mogą nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale co ważniejsze – budować lepsze doświadczenie klientów.


Drugim ważnym trendem jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) do prezentowania klientom swoich produktów, a w dalszej przyszłości być może także do komunikacji z nimi. To trend, który obecnie jest jeszcze w początkowej fazie. Wraz z doskonaleniem technologii AR i VR oraz pojawianiem się na rynku kolejnych tańszych, łatwiej dostępnych i praktyczniejszych urządzeń do korzystania z niej, trend szybko będzie przybierał na sile. Dzięki AR/VR, klienci mają możliwość lepszej oceny, czy dany produkt spełni ich oczekiwania. Przykładem może być branża meblowa, gdzie rozwiązania bazujące na AR pozwalają klientom bez wychodzenia z domu „przymierzyć” wyposażenie mieszkania i przekonać się, czy finalny efekt spełnia ich oczekiwania. Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość sprawdzi się także w bankowości. W PKO Banku Polskim, jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy wirtualny oddział bankowy w Metaverse. Na razie służy nam jako cyfrowe laboratorium. W najbliższym czasie mocno je rozbudujemy, a w przyszłości może stać się nowym kanałem komunikacji z naszymi klientami, szczególnie tymi z młodszych pokoleń.


Trzeci istotny trend na co dzień pozostaje niewidoczny dla większości klientów. To wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa. Wraz z dynamicznym rozwojem e-commerce, handel w sieci jest coraz bardziej narażony na działania cyberprzestępców. Duże sieci i platformy handlowe są coraz lepiej przygotowane na nowe wyzwania. U mniejszych sprzedawców sytuacja wciąż jest zróżnicowana. Przykład banków, które zbudowały jedne z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa pokazuje, jak duże znaczenie mają one dla budowania zaufania wśród klientów. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości, wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem nowych technologii, poziom cyberzagrożeń będzie wzrastał, a zapewnienie w tym zakresie bezpieczeństwa będzie coraz istotniejsze dla dalszego szybkiego rozwoju e-commerce.

Comments


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page