top of page

Droga do wysokiej sprzedaży zawsze zaczyna się od kartki papieru


Marek Kich, CEO Satisfly | Podcaster w Sztuce E-Commerce
Marek Kich, CEO Satisfly | Podcaster w Sztuce E-Commerce

Jakie są 3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-commerce


W pierwszej kolejności - porządnie przygotowana strategia. Niezależnie od branży, w której planujemy rozpocząć sprzedaż, prawdopodobnie trafimy na spore otoczenie konkurencyjne i wysokie wymagania klientów. Dlatego takie pytania jak “co będzie moją przewagą konkurencyjną?”, “kim są moi klienci?”, “jak kupują w sieci?” czy “w jaki sposób ich pozyskać?” przybliżą nam to, jak zaprojektować użyteczną platformę, która spełni ich oczekiwania. Droga do wysokiej sprzedaży zawsze zaczyna się od kartki papieru. Bez tego właściwie błądzimy we mgle i skazujemy się na porażkę (a umówmy się, że stosunkowo niewiele sklepów może pochwalić się ponadprzeciętnymi wynikami).


Kolejnym ważnym elementem, który wpływa pozytywnie na sprzedaż w e-Commerce jest wydajna wersja mobilna. Trochę wstyd o tym mówić w 2023 roku, bo w statystykach smartfony od dłuższego czasu dominują nad inną formą robienia zakupów, ale jeszcze wiele sklepów naprawdę ma tę lekcję do odrobienia, bo tracą przez to bardzo poważne przychody. Rok mobile już był, więc jeśli jeszcze ktoś go przegapił - to zdecydowanie czas na zmiany. Zwracam szczególną uwagę na proces zakupowy, bo tam bardzo łatwo pogubić klientów.


Ostatnia rzecz, również poparta raportami branżowymi - wygodne zakupy. Klienci przyzwyczaili się już do tego, że zakupy w Internecie mogą być całkiem przyjemne, bo zapłacą BLIK-iem, odbiorą zamówienie na następny dzień w Paczkomacie, a jak coś nie będzie się im podobać - zwrócą przy okazji, jak będą w okolicy salonu stacjonarnego. Wszystko to szybko, bezproblemowo i w kilku kliknięciach. Warto sobie zadać pytanie, na ile nasz sklep umożliwia tak łatwe i “bezszwowe” zakupy?


Jakie 3 czynniki i trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-Commerce?


Ostatnie lata chyba dla nikogo nie były zgodne z planem. Najpierw pandemia COVID-19, która mocno rozchwiała biznesem (zarówno on-line i off-line), teraz wojna w Ukrainie i wszechobecnie rosnące koszty. Trudno prognozować sprzedaż, trudno zarządzać zapasami, trudniej w końcu kupować, kiedy nie jest to artykuł pierwszej potrzeby. Dla wielu biznesów jest to na pewno czas próby, optymalizacji i niestety - wiele może tę nierówną walkę przegrać.


Trudno mówić o trendach i nie wspomnieć o sztucznej inteligencji. Myślę, że jeszcze najciekawsze przed nami, ale już pojawiają się asystenci modowi, mądrzejsze niż wcześniej chatboty, a nawet całe kampanie reklamowe współtworzone przez AI. Z drugiej strony to też narzędzia, które usprawniają codzienną pracę, na przykład w ustalaniu cen, porządkowaniu informacji lub tworzeniu contentu. Korzyść? Jest szybciej, taniej, 24 godziny na dobę.


Ostatni trend, na który zwrócę uwagę, to coraz bardziej odważne ruchy producentów w kierunku sprzedaży do klienta końcowego. Z jednej strony jest to szansa na zbudowanie całkiem porządnego dodatkowego strumienia przychodów. Z drugiej strony nie jest to taka prosta sprawa, bo trzeba umiejętnie balansować pomiędzy klientem końcowym a siecią dystrybucji. Czasami ten problem jest rozwiązywany od razu strategią cross-border. Warto też wspomnieć, że przy takich próbach producenci często mogą się dowiedzieć, że ich marka w kontakcie bezpośrednim może być już o wiele mniej pożądanym dobrem, niż w dystrybucji. Producentów czeka więc w tym wypadku sporo pracy, ale wydaje się, że gra jest warta świeczki.

Comments


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page