top of page

Dla konsumenta istotne są wartości stojące za marką i to, czy biznes prowadzony jest odpowiedzialnie


Paweł Dąbrowski, Marketing & e-Commerce Director Kubota S.A.
Paweł Dąbrowski, Marketing & e-Commerce Director Kubota S.A.

3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-Commerce


To przede wszystkim wizerunek marki – klienci w dzisiejszych czasach nie kupują wyłącznie produktu i jego funkcjonalności. Dla współczesnego konsumenta istotne jest, jakie wartości stoją za marką i czy biznes prowadzony jest odpowiedzialnie. Właśnie w taki sposób działamy w marce Kubota, która w swojej strategii biznesowej w sposób otwarty opowiada się za swobodą w myśleniu, komfortem w i różnorodnością. Dzięki temu tak wielu klientów może się z nią identyfikować. Istotne jest, by odbiorca mógł przekonać się, jak marka wyraża swoje wartości i jakie działania za nią stoją. Te firmy, którym się to udaje mają większe szanse na rozwój sprzedaży w kanałach online i nie tylko.


Kolejnym czynnikiem jest jakościowy ruch. Konkurencja na rynku reklamy internetowej jest ogromna, a optymalizacja kanałów pozyskiwania ruchu staje się coraz trudniejsza. Zdolność organizacji do pozyskiwania jakościowego ruchu z kanałów płatnych takich jak Google, sieci afiliacyjne czy social media) to klucz do budowania zasięgu, generowania leadów i zwiększania liczby zamówień.


Należy też wspomnieć o wielokanałowym doświadczeniu klienta – współczesny użytkownik potrzebuje powtarzalnego, częstego kontaktu z marką, żeby podjąć decyzję o zakupie jej produktów. Niezbędne jest docieranie do niego przez różne kanały komunikacji, a zarazem zapewnienie łatwego i przyjemnego doświadczenia zakupowego (purchase experience).


Atrakcyjna komunikacja oferty, łatwa nawigacja w sklepie online i możliwość szybkiego dokonania zakupów to kluczowe czynniki w rozwoju sprzedaży online.

Jakie 3 czynniki pozytywne/negatywne i trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-commerce?


Mobile first, trend utrzymywany już od około 15 lat – od dawna już wiadomo, że telefony komórkowe generują więcej ruchu i sprzedaży w internecie niż urządzenia stacjonarne, jednak nadal wielu sprzedawców online zdaje się nie zauważać tego trendu i przy projektowaniu swoich serwisów większość uwagi poświęca wersji desktop. Użytkownicy zarówno przeglądają, jak i finalizują transakcje głównie na ekranach swoich telefonów, dlatego atrakcyjny wizualnie, ale jednak kompaktowy design jest kluczem skutecznego zachęcania do zakupu.


Coraz większą trudnością jest z kolei skracający się czas utrzymania uwagi klientów (szczególnie tych z pokolenia Z i młodszych). Dodatkowo wszyscy atakowani jesteśmy ogromną liczbą wszelkiego rodzaju informacji oraz bodźców, dlatego cała komunikacja i projekt doświadczenia klienta musi to uwzględniać. Wiadomości muszą być krótkie, a przekaz natychmiastowo przykuwać wzrok i słuch odbiorców. Inaczej nie uda się dotrzeć do jego świadomości i przekonać do zakupu naszych produktów.


Nie bez znaczenia w świecie e-Commerce pozostaje rosnące znaczenie personalizacji. Firmy zbierają przeogromne ilości danych o swoich klientach i użytkownikach w każdym kanale i punkcie styku. Te dane są następnie analizowane w taki sposób, żeby jak najlepiej dopasować oferty, komunikaty i korzyści do percepcji, charakteru i potrzeb potencjalnych klientów. Wiadomości i produkty coraz lepiej dopasowywane są do ich potrzeb, co maksymalizuje prawdopodobieństwo transakcji. Sedno tkwi w tym, by pozyskane informacje wykorzystywać jak najrozsądniej i nie tracić ich potencjału.


Comments


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page