top of page

Dla klientów najważniejsze jest to, aby metody płatności były bezpieczne oraz łatwe i wygodne3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-commerce


1. Na efektywność sprzedaży w e-commerce duży wpływ mają procesy logistyczne, których głównym celem jest dostarczenie klientowi jego zakupów w jak najbardziej wygodny sposób i w optymalnym czasie. Na znaczeniu zyskuje „quick commerce”, czyli dostawy w ciągu godziny od złożenia zamówienia, do czego coraz częściej wykorzystywane będą np. autonomiczne roboty (pierwsze testy tego typu dostaw odbyły się już w Warszawie).


2. Kolejnym czynnikiem, dzięki któremu rosną wskaźniki konwersji to automatyzacja i sprawność procesów sprzedażowych (w tym również w obszarze płatności) oraz posprzedażowych, jak obsługa zwrotów czy reklamacji. Najczęściej do porzucenia koszyka przez klienta dochodzi na etapie płacenia. Powodem jest brak preferowanego sposobu płatności lub wydłużający się czas realizacji transakcji. Jak pokazują badania Mastercard New Payment Index 2022, dla klientów najważniejsze jest to, aby oferowane metody płatności były bezpieczne oraz łatwe i wygodne w obsłudze. Takiej odpowiedzi udzieliło kolejno 51% i 41% respondentów.


3. Znaczącym elementem będzie zastosowanie sztucznej inteligencji. Właściwe wykorzystanie jej potencjału oraz efektywna analiza danych pozwala na jeszcze lepszą personalizacje i hiperpersonalizacje ofert, co przekłada się zarówno na zwiększenie lojalności klientów, jak również konwersje. Jak pokazuje badanie Future Mind, w świetle deklaracji przedstawicieli branży handlowej narzędzia oparte o możliwości sztucznej inteligencji – takie jak chociażby rekomendacje (37%) czy live chat (17%) – będą miały w nadchodzącym czasie znaczący wpływ na wzrost wskaźnika ROI. Rozwiązania uwzględniające AI mogą być również efektywnie wykorzystane w procesie płatności – np. biometrycznych. Badanie Mastercard pokazuje, że ponad połowa (54%) polskich ankietowanych twierdzi, że na przestrzeni ubiegłego roku częściej niż dotychczas korzystało z technologii biometrycznych podczas zakupów – to najwięcej w skali wszystkich badanych krajów w Europie.


Jakie czynnik i trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-commerce?


Jednym z wyzwań z jakimi mierzą się e-sklepy są rosnące oczekiwania w zakresie szybkości realizowanych działań i procesów. Klienci szukają opcji natychmiastowych płatności i dostaw (do maksymalnie 3 dni z naciskiem na realizację w ciągu pierwszych 24H), a także sprawnych odpowiedzi od e-sklepów (w ciągu maksymalnie 1 godziny).

W najbliższym latach kolejnym wyzwaniem dla rynku e-commerce będą także pracownicy oraz rosnąca potrzeba pozyskania zaangażowanych i dostępnych cenowo profesjonalistów, w czasie spowolnienia gospodarczego na konkurencyjnym rynku. Wygrają ci, którzy nie tyko zapewnią dobre wynagrodzenie, ale też będą potrafili zaproponować pracownikom rozwój, pracę zdalną w dobrze zorganizowanych zespołach i przy ciekawych projektach.


Comments


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page