top of page

Tylko dobry pomysł na e-commerce przykuje uwagę klienta


Mariusz Ryciak, dyrektor marketingu Answear.com
Mariusz Ryciak, dyrektor marketingu Answear.com

3 czynniki, które Twoim zdaniem najbardziej wpływają na efektywność sprzedaży w e-commerce


  1. Znajomość grupy docelowej - musimy wiedzieć, do kogo mówimy. Kim jest nasz klient, gdzie mieszka, co robi, czym się interesuje, z jakich stron korzysta. Żyjąc w świecie cookies, dysponujemy danymi, które pozwalają nam poznać i dotrzeć do właściwego klienta na podstawie śladów, jakie zostawia w Internecie.

  2. User Experience – pod tym pojęciem kryje się optymalizacja interfejsu użytkownika oraz całego procesu zakupowego. Dobrze zaprojektowany interfejs może znacząco zwiększyć wskaźniki konwersji i zadowolenie klienta.W świecie, w którym użytkownik internetu przyzwyczajony jest, że wszystko wydarza się sprawnie, działa w intuicyjny i wygodny dla siebie sposób, również proces zakupowy powinien, być zorganizowany tak, by doprowadzić do szybkiego zakończenia i transakcji. Najlepiej, żeby to był „one-click-process”.

  3. Mądre zarządzanie danymi i analiza - zrozumienie zachowań klientów i dostosowanie oferty do ich potrzeb, jest możliwe dzięki efektywnemu zarządzaniu big data. Narzędzia analityczne pozwalają śledzić takie wskaźniki jak ruch na stronie, wskaźniki konwersji czy średnia wartość koszyka i inne dane. Zbieranie i analizowanie tych informacji pomaga w optymalizacji działalności, identyfikacji słabych punktów i dostosowaniu strategii marketingowych.

Last but not least. Niezmiernie ważna spajająca te wszystkie elementy w całość jest kreatywność. Bez dobrego pomysłu, nawet najlepsze dane i narzędzia mogą nie wystarczyć, by przykuć uwagę konsumenta w zatłoczonym komunikatami cyfrowym świecie.

Jakie 3 czynniki pozytywne/negatywne i trendy mają obecnie największy wpływ na branżę e-commerce?

E-commerce jest obecnie branżą, która najdynamiczniej się rozwija i zmienia, ale z pewnością można wskazać kilka głównych czynników i trendów, które obecnie mają na nią duży wpływ. Oto trzy pozytywne i dwa negatywne:


Pozytywne czynniki i trendy:


  • Rosnący dostęp do internetu i urządzeń mobilnych - Internet staje się coraz powszechniejszym narzędziem, co otwiera nowe rynki dla handlu elektronicznego. Ponadto, coraz większym zainteresowaniem cieszą zakupy mobilne, co zwiększa zasięg i dostępność e-commerce.

  • Personalizacja i sztuczna inteligencja. Technologie AI i analiza dużych zbiorów danych pozwalają na tworzenie bardziej spersonalizowanych ofert i rekomendacji dla klientów, co zwiększa wskaźniki konwersji i zadowolenie z zakupów.

  • Rozwój logistyki i opcji dostawy. Sprawna i elastyczna logistyka stała się kluczem do sukcesu w e-commerce. Klienci oczekują szybkiej, darmowej lub taniej dostawy, a także opcji takich jak odbiór osobisty czy zwroty.


Negatywne czynniki i trendy:


  • Problemy z prywatnością i bezpieczeństwem: Kwestie związane z bezpieczeństwem danych i prywatnością użytkowników budzą sporo kontrowersji. Wycieki danych i naruszenia bezpieczeństwa mogą negatywnie wpłynąć na reputację firmy i jej wyniki finansowe.

  • Zrównoważony rozwój - coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na aspekty związane ze społecznym wpływem i ekologią. Oczekują, że marki będą podejmować zobowiązania w tych obszarach. Brak takiej odpowiedzialności ze strony firm e-commerce może być postrzegany jako czynnik negatywnie wpływający na decyzje zakupowe.Comments


Jesteś zainteresowany współpracą? Chcesz dołączyć do grona autorów lub zespołu NM?

Skontaktuj się z nami >

© 2012-2024 NowyMarketing jest marką 143Media Sp. z o.o.

bottom of page